Eskişehir Orman Fidanlık Müdürlüğü

eskisehir_fidanlik.jpg 
 
       Eskişehir Orman Fidanlık Müdürlüğüne bağlı, Eskieşhir ve Sarıcakaya Orman Fidanlık Şeflikleri olmak üzere 2 adet fidanlık şefliği bulunmaktadır.

        Eskişehir Orman Fidanlık Şefliği:
      Eskişehir Orman Fidanlık Şefliği ait tek fidanlıktır. 1937 yılında İl merkezine 10 km uzaklıkta, Eskişehir- Kütahya yolu üzerinde kurulmuştur. Mülkiyeti orman, alanı 1.695 Dekar, fidan üretim kapasitesi 15.600.000 adettir. Kuruluşundan bu yana (2020 dahil) yaklaşık 1 Milyar (1.057.972.620) adet fidan üretilmiştir.
       Fidanlık Şefliğinin , ıslah edilmiş tohum kaynağı olarak; karaçam, sarıçam, sedir, alıç, ahlat ve üvez türlerinden oluşan 18 adet (84 Ha.) tohum bahçesi, tohum çıkarma tesisi ve tohum stok merkezi bulunmaktadır. Karaçam, Sarıçam, Kızılçam gibi orman ağacı tohumlarının depolandığı yaklaşık 5 ton kapasiteli soğuk hava deposu (depp- frezer) (-18)  mevcuttur. Çevre illere üretim programlarını gerçekleştirmek üzere, bu depolardan tohum sevkiyatı da yapılmaktadır.
      Fidanlığımızda 200 farklı türde; orman ağacı (ardıç, karaçam, sarıçam, sedir, meşe, ıhlamur, akçaağaç, dişbudak, v.b) ve tıbbi aromatik bitki (lavanta, biberiye, adaçayı, kekik, ekinezya, zufa otu, v.b) fidanları üretilmektedir.
       Fidan üretimi vejetattif (çelik ve aşı) ve generatif (tohumla) olarak gerçekleştirilmektedir. Çıplak köklü, tüplü, enso kaplı saksılı ve araziye repikaj olmak üzere her yaş ve her boy kademesinde fidan üretimi yapılmaktadır. Eskişehir Orman Fidanlığında tohum bahçesi kurma amaçlı ibreli türlerde (karaçam, sarıçam, sedir v.b) aşılama çalışması yapıldığı gibi, özel ibreli türlerde de (mavi ladin, mavi sedir, göknar v.b) aşı çalışması yapılmaktadır.
       1992 yılında Finlandiya projesi ile üretimine başlayan enso kaplı fidan üretimine de devam edilmektedir. 42 ve 24 gözlü kaplarda, otomatik iklimlendirme sistemine sahip seralarda üretim yapılmaktadır.
       Ayrıca, "Nikah Fidanı" adı altında, özel ambalajlı hediyelik fidan hazırlanarak yurdun çeşitli yerlerine nikah, kutlama, promosyon gibi etkinliklerde kullanılmak üzere (yılda ortalama 20.000 adet) gönderilmektedir.

        Sarıcakaya Orman Fidanlık Şefliği;
      30.07.2018 tarih ve 3 Sayılı Bakanlık Olur'u ile kurulmuştur. Henüz kuruluş aşamasındadır. Eskişehir İli, Sarıcakaya İlçesi, Sakarya Nehri Havzasında bulunmakta olup lokal olarak Akdeniz ikliminin yaşandığı 84,5 dekarlık alanda faaliyet göstermektedir. Eskişehir iline 51 km uzaklıkta, ortalama rakımı 200 metredir. Fidan üretim kapasitesi 800.000 adet/yıl olarak planlanmıştır. 2020 yılında 491.000 adet fidan üretimi yapılmıştır.
       Fidanlığımızda; kızılçam, fıstıkçamı, servi (kara), servi (mavi) mazı (doğu), lavanta, biberiye, hünnap, menengiç ve benzeri türlerde üretim yapılmaktadır.
      Fidanlıklarımızda üretilen fidanlar Bakanlığımıza bağlı birimler tarafından, ağaçlandırma ve erozyon kontrol sahaları, özel ağaçlandırmalar, bal ormanları, gelir getirici tür ağaçlandırmaları, baraj havzaları karayolları, köy yoları, okul bahçeleri v.b. alanların ağaçlandırılmasında kullanılmaktadır. Bunun dışında belediler tarafından yapılan park, bahçe ve peyzaj çalışmalarına, Kamu Kurum ve Kueuluşlar, askeri birlikler, hastane, sağlık ocağı, ibadethane, mezarlık gibi alanların ağaçlandırmalarında da gerekli fidan desteği verilmektedir. Ayrıca gerçek ve tüzel kişilere fidan satışı da yapılmaktadır.