22.03.2022
Eskişehir’de 21 Mart

Eskişehir ilinde 21Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası coşku ile kutlanmaya başlandı.

İlk etkinlik 21Mart sabahı Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde yapıldı. Vali Yardımcısı Okan LEBLEBİCİER' in katıldığı Ağaç Bayramı saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunması ile başladı. OSB Başkanı Nadir KÜPELİ' nin konuşmasının ardından Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail BOZ kürsüye geldi. 21 Mart Dünya Ormancılık Haftası' nın anlamı ile konuşmasına başlayan Sayın BOZ, Eskişehir İli' ndeki ormancılık çalışmalarını özetledi. Bölge Müdürü İsmail BOZ şöyle dedi: “2021 yılında Eskişehir ilimize 4 milyondan fazla fidan diktik. Sadece çam fidanı dikmedik, çınar, akasya, meşe gibi geniş yapraklı türler, kuşburnu, alıç, badem, ceviz gibi meyveli türler, hatta lavanta, adaçayı, kekik, ekinezya, papatya gibi tıbbi ve aromatik türler de diktik. Bu arada Eskişehir'in çok şanslı olduğunu da ifade edeyim. Ülkemizin en büyük devlet fidanlığı ilimizde bulunuyor. Fidanlığımızın 30 milyon adet fidan üretim kapasitesi var. Her yıl ortalama 200 değişik türde 9 milyon fidan üretiyoruz. Fidanlığımız 1937 yılında kurulmuştur. Bu tarihten itibaren ülkemizin çeşitli yerlerine bir milyardan fazla fidan gönderilmiştir".

Daha sonra Vali Yardımcısı Okan LEBLEBİCİER de bir konuşma yaptı. Programın devamında nevruz ateşi yakıldı ve üstünden atlandı. Son bölümde ise okul bahçesine fidanlar dikildi.

2.Etkinlik Valilik meydanında yapıldı. Etkinlik tüneli hazırlandı. İçinde fotoğraf sergisi de olan tünel çok beğenildi. Eskişehir Valisi Erol AYYILDIZ, Bölge Müdürü İsmail BOZ ile birlikte etkinliğin açılışını yaptı. Daha sonra vatandaşlara çeşitli türlerden 10 bin fidan dağıtıldı.

Günün son etkinliğinde Porsuk Spor Salonu bahçesi ağaçlandırıldı. Ormanspor Hentbol Takımı oyuncuları ile birlikte fidan dikildi. Devamında Eskişehir Ormanspor, SporToto hentbol müsabakası izlendi. Her iki takımın oyuncuları sahaya “Orman Vatandır, 21Mart Dünya Ormancılık Günü Kutlu Olsun" yazılı pankart ile çıkarak güzel bir jest yaptılar.

Diğer taraftan sinema salonlarında Orman Vatandır-Çanakkale filmi gösterilmeye devam edildi. Ayrıca Çat Kapı tiyatro ekibi de okullarda gösterilerine başladı.​Yazdır