28.05.2022
Orman Yangınları İle Mücadele İşbirliği

Eskişehir İli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Vali Yardımcısı Okan LEBLEBİCİER Başkanlığında toplandı.

27.05.2022 günü Kocakır Orman Yangın Gözetleme Kulesinde yapılan toplantıya 22 kurum amiri katılarak işbirliği için karara imza koydu.

Toplantıda, Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail BOZ bir sunum yaparak katılımcılara, Eskişehir ilinin ormanlık durumunu, orman yangınları ile mücadele gücünü ve yangın sonrası tekrar yapılan ağaçlandırma çalışmalarını anlattı. Bölge Müdürü Sayın İsmail BOZ, 2021 yılında Eskişehir ilinde 9 orman yangını meydana geldiğini ve 12 hektarlık alanın zarar gördüğünü ifade ederek “Özellikle ilimiz dışında sahil bölgelerimizde çok büyük yangınlar oldu. Ekiplerimizi oralara yönlendirdik. Yine de Akdeniz kuşağında bulunan ülkeler arasında orman yangınlarında en başarılı ülke biziz. Yangınların % 98 insan kaynaklı. Birinci önceliğimiz yangınların çıkmasını önlemek. İlimizde 14 gözetleme kulesi bulunmakta olup, yeteri kadar araç gereç ve 230 personelimiz ile yangınlarla mücadeleye hazırız. Bu sene ilk kez 2 binden fazla yangın gönüllüsüne de eğitim verdik. Kısa bir süre sonra Orman Genel Müdürlüğümüzce kiralanan birde söndürme helikopteri gelecek. Vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya davet ederek, yangınsız bir sezon diliyorum" dedi.

Vali Yardımcısı Okan LEBLEBİCİER' de orman yangını çıktığında bütün kurumların orman teşkilatının yanında olması için talimat verdi. Sayın LEBLEBİCİER ormanları korumanın hepimizin görevi olduğunu ifade ederek “Geçen yıl Akdeniz bölgesinde çok büyük yangınlarla mücadele edildi. İnşallah tekrarını yaşamayız. Bize düşen görev orman teşkilatının talepleri doğrultusunda bütün gücümüzle onların yanında olmak" dedi.

Toplantının sonunda bazı kurum temsilcileri komisyon kararları üzerine görüşlerini aktarıldılar. Daha sonra ilk müdahale ekiplerinin hazırladığı tatbikatı izledi. Kuleden temsili bir yangın ihbarı alan ekipler, kısa sürede yangına müdahale ederek, yakılan ateşleri söndürdü. 

Toplantıya, Orman Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Bozan, Şube Müdürü Fikret Araç ve İşletme Müdürü Doğan Kiras da eşlik etti.

         ​Yazdır