27.03.2022
Azerbaycan Ormancılık Heyeti İlimizde

Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında 2011 yılında imzalanan “Ormancılık alanında işbirliği mutabakatı" çerçevesinde Azeri bir ormancılık heyeti Eskişehir'e geldi.

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Orman Fidanlık Müdürlüğündeki çalışmaları inceleyen teknik heyet, tohum üretiminden ekime, aşılamadan sevkiyata kadar bütün çalışmaları yerinde gördü. Türkiye'nin en büyük devlet fidanlığındaki modern üretim teknikleri hakkında bilgi alan ekip, Orman Bölge Müdürlüğü personeli ile birlikte “Orman Vatandır-Çanakkale Ruhu" belgesel sinema filmini de izledi. Misafirler ayrıca Orman haftası ağaç bayramına da katılarak fidan dikti.

7 kişiden oluşan Azerbaycan Ormancılık Heyeti, Fidanlığın içinde bulunan Orman Toprak ve Ekoloji Araştırmaları Enstitüsündeki çalışmaları da inceledi, Kayaç parkı gezdi.

Eskişehir'in şehir merkezini ve turistik yerlerini de gezen Azerbaycan Ormancılık ekibi, Bursa ve Balıkesir'de de incelemelerde bulunduktan sonra Eskişehir üzerinden Ankara'ya dönecek.

         ​Yazdır