10.06.2022
MOLDOVA ORMANCILIK HEYETİ BÖLGEMİZDE

Orman Genel Müdürlüğümüz ile Moldova Cumhuriyeti Orman Teşkilatı arasında yapılan işbirliği anlaşması sonucu ülkemize gelen Moldova Ormancılık Heyeti Eskişehir ve Afyonkarahisar illerinde incelemelerde bulundu.

7 kişilik heyete Moldava Çevre Bakan Yardımcısı Pșenicinii Igor Başkanlık etti. Heyete eşlik eden OGM Araştırma ve Dış İlişkiler Daire Başkanımız Mehmet KOÇ, Bölge Müdürümüz İsmail BOZ ve Bölge Müdür Yardımcımız İsmet KIRAÇ tarafından karşılandı.

Ziyaretin ilk günü Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail BOZ'u makamında ziyaret eden heyet, daha sonra Afyonkarahisar'a geçti. Toprak muhafaza çalışmalarını, erozyon kontrolü çalışmalarını, genç meşcere bakımı çalışmalarını yerinde gören misafirler, Tıbbı ve Aromatik Bitkiler Merkezimizi de ziyaret etti. Afyonkarahisar bölümünde Orman İşletme Müdürü M.Gökhan US ve Fidanlık Müdürü Mutlu TEPE çalışmaları anlattı.

Ziyaretin ikinci günü Eskişehir Orman Toprak ve Ekoloji Araştırmaları Enstitüsüne geçildi. Burada Baş Mühendis Dr.Nejat ÇELİK Enstitü hakkında bilgi aktardı. Daha sonra laboratuvarlar gezildi ve kayaçpark görüldü. Devamında toplantı salonunda Orman Bölge Müdürümüz İsmail BOZ bir sunum eşliğinde bölge müdürlüğündeki çalışmaları anlattı.

Programın ikinci bölümünde, Orman Fidanlık Müdürü İzzet BOLATKIRAN tohum çıkarmadan soğuk hava deposuna, seralardan boylu üretim parseline kadar bütün fidanlık çalışmalarını hakkında bilgi verdi.

Birlikte yenen yemeğin ardından karşılıklı hediyeler verildi ve Moldova heyeti Bursa'ya gitmek üzere Eskişehir'den ayrıldı.​Yazdır